Dermatologia

Czysta i zdrowa cera to pragnienie wielu z nas. Niestety nieliczni mogą się cieszyć w pełni idealną skórą, zdecydowaną większość z nas dotykają problemy natury dermatologicznej, czy to pryszcze, wypryski czy ten uciążliwy i trudny do zwalczenia trądzik. By pomóc naszym Czytelnikom i Czytelniczkom w walce z problemami skóry, tworzymy dział poświęcony dermatologii, w którym zaprezentujemy najczęstsze problemy dermatologiczne oraz sposoby radzenia sobie z nimi.

Pryszcze

Pojawiają się szczególnie często w okresie dojrzewania, ale również w wieku dorosłym nie jesteśmy od nich wolni. Przyczyn powstawania pryszczy jest wiele, od zanieczyszczeń powietrza w dużych miastach, przez stres, picie alkoholu i kawy oraz palenie papierosów, aż po tłustą cerę, która najbardziej podatna jest na pojawienie się pryszczy.

Jak sobie z nimi radzić?

Na pryszcze pomoże zdecydowanie przemywanie twarzy tonikiem lub mleczkiem do twarzy. Kąpiel w słonej wodzie oraz żel antybakteryjny oraz krem z witaminą A.

Jeśli pryszcze nie znikają przez dłuższy czas należy udać się do dermatologa, być może przyczyną są zaburzenia hormonalne gospodarki organizmu.

Trądzik

Wielu ludziom trądzik kojarzy się z okresem dojrzewania, jednak jest to choroba, która występuje również u niemowląt i ludzi dorosłych. Możemy mówić o trądziku:

  • niemowlęcym
  • młodzieńczym
  • chlorowym
  • różowaty

Trądzik to nic innego jak przewlekłe zapalenie skóry, które w przypadku pojawienia się cyst podczas jego przechodzenia, pozostawia trwałe blizny. Jak pokazują ostatnie badania przyczyną powstawania trądzik jest tłusta cera i „burza hormonów” w wieku młodzieńczym, zaś w wieku późniejszym może nią być stres, poddawanie skóry działaniu chloru, nieprawidłowy tryb życia.

Jak sobie z nim radzić?

W zasadzie jedyną naprawdę skuteczną metodą jest udanie się do dermatologa, który może zapisać antybiotyki (tak trądzik leczy się antybiotykami) oraz maści antybakteryjne. Skuteczne są również maseczki antybakteryjne oferowane w niektórych salonach kosmetycznych, jednak mają one działanie doraźne.