Dlaczego biżuteria jest taka tania gdy sprzedaje się ją w skupie?

Dlaczego biżuteria jest taka tania gdy sprzedaje się ją w skupie?

Wiele osób zastanawia się dlaczego cena złomu złota jest tak niska. Próbując sprzedać starą biżuterię tutaj są zaskoczeni propozycją jaką otrzymują. Jednak tak naprawdę jest to jedna z lepszych ofert jakie można otrzymać za złom złota. Najłatwiej będzie to pokazać na przykładzie obrączek ślubnych.

Ich cena wynosi w przybliżeniu 1200zł razem i ważą powiedzmy 10 gram. Jednak patrząc ile kosztuje gram złota widać, że jest to 150zł. Czy jubiler dopłaca do wytwarzania obrączek? Oczywiście, że nie.

Po prostu w obrączkach i większości biżuterii stosuje się złoto o niższej próbie np. 585, a coraz częściej 333. To oznacza, że zawartość złota w takich obrączkach to 33.3%. Czyli około 3 gram, więc próbując je sprzedać w skupie złomu złota otrzymałoby się około 450zł. Oczywiście trzeba jeszcze doliczyć prowizję skupu złota, która w przypadku firmy, o której wspominałem na początku artykułu jest stosunkowo niska.

Właśnie dlatego cena złomu złota nie jest wysoka i wydając duże pieniądze na biżuterie odzyskuje się je w małym procencie. Warto o tym pamiętać, gdy ktoś chce traktować biżuterie z metali szlachetnych jako sposób na inwestycje.

Related posts